Puhu Baykuş (Bubo Bubo)

Puhu Baykuş (Bubo Bubo)

En büyük baykuştur. Boyları 59-73 cm'dir. Kanat açıklığı 138-170 cm'dir. Gövdesi kahverengidir. Gözleri iri ve turuncudur. Uçuşta tıpkı bir şahine benzer. Kulak tüyleri ve iri kafasıyla diğer büyük yırtıcılardan ayrılır.

Yaşam alanı : Kayalık ve taşlık arazilerde, sık ve yaşlı ormanlarda ve şehirlerde yaşar. Fare, kirpi ve tavşan gibi memelilerin yanısıra su kuşlarıyla da beslenir. Kendisinden büyük hayvanlara da saldırabilir. Alacakaranlıkta ve seher vahti avlanır.

Ses : Ötüşü pestir ve uzaktan duyulabilecek kadar güçlüdür. "u-hu, u-hu" sesinin birkaç defa tekrarından oluşur.

Tehdit : Baykuşların halk arasında uğursuz sayılmalarından dolayı öldürülmeleri puhular için en büyük tehdittir.

Dağılımı : Ülkemizin büyük çoğunluğunda gözlemlenebilen bir türüdür.

BAYKUŞ TÜRÜ VE GENEL ÖZELLİKLERİ

Baykuş (Gece yırtıcı kuşları)

Özellikler :

Başları büyük ve tüylüdür. Kuyrukları kısa olmakla beraber, kanatları enli ve uzundur. Bir kısmının kanat açıklığı, bir adam boyuna ulaşır. Serçe kadar küçük olanları da vardır. Gagaları kıvrık, pençeleri keskin kanca tırnaklı ve döner parmaklıdır. Kuvvetli pençeleri adeta avına kenetlenir.

Baykuşlar tam bir sessizlik içinde avlanır. Bütün vücudu yumuşak ve ince tüylerle kaplıdır. Tüyler, uçuş sırasında tabii bir susturucudur. Uçuş esnasında kanatlarının “pırpır” sesi duyulmaz. İri gözleri, başlarının yanında değil önündedir. Aşırı büyüklükteki gözleri, göz oyuğunda hareket edemez. Araba farı gibi yuvalarında sabittir. Ama baykuş boynunu 270 derecelik alan içinde rahatça çevirerek çevresini kontrol edebilir. Dişi baykuş erkeklerinden daha iri olup, 2-10 yumurta yumurtlarlar. Kuluçka süresi 30-40 gündür. Yumurtadan çıkan yavruların göz ve kulakları kapalıdır. Yavruların yuvada kalma süresi farklıdır.


Görme yetenekleri :

al purple” yani “mor ışık görüntüsüne” sebep olan kimyasal bir madde bulunur. Rod hücreleri, en küçük bir ışığı bile kimyasal bir sinyale çevirirler. Böylece insanın sadece bir ışık parıltısını fark ettiği yerde baykuş buradaki cismi bütün teferruatı ile görür. Bütün kuşlarda üst göz kapağı alttakine geldiği halde baykuşlarda olay tersinedir.

İşitme yetenekleri :

Baykuşların görme ve işitme kabiliyetleri son derece hassastır. Çok az ışıkta avlarını yakalayabildikleri gibi, zifiri karanlıkta da işitme duyularıyla yerini tespit ederek yakalarlar. Kulakları, en küçük hışırtıyı işitebilecek duyarlıktadır. Hassas kulaklarıyla, gecenin sessizliğinde uçan pervanenin kanat sesini veya bir tohumun çiğnenişini, hatta tam sessizlikte düşen iğnenin sesini bile işitebilirler.

Baykuşun geniş yüzü, nispeten sert ve kavisli tüylerle kaplıdır. Tüyler bir kepçe gibi sesleri toplar ve kulağa yansıtır. Bazı baykuş cinslerinin kulak delikleri öyle büyüktür ki, başın yan tarafını tamamen kaplar. Ayrıca baykuşların başı geniştir ve kulakları diğer kuşlara göre birbirinden daha uzaktır. Böylece ses dalgası bir kulağa çarptıktan sonra diğerine gelir. Baykuş bu son derece küçük zaman aralığı içinde sesin geldiği yönü tayin eder. Baykuşların ilginç özelliklerinden biri de kulaklarının perdeli oluşudur. İstedikleri zaman açar, istediklerinde kaparlar. Dinlenme halinde ve yavaş uçuşlarında kulak perdesini açar, hızlı uçuşlarında ise kaparlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder