Kukumav Baykuş (Athene Noctua)

Kukumav Baykuş (Athene Noctua)

Üst tarafı gri-kahverengi ve beyaz benekli, alt tarafı koyu çizgilidir. Uçuşu alçaktan ve dalgalıdır. Boyları 23-27 cm.

Yaşam Alanı : Yangın bir kuş türüdür. Çoğu baykuşun aksine gün ışığında görülebilecek bir türdür. Küçük yerleşimlerde sıkça rastlanır. Ağaç ve binalardaki oyuklarda ürer. Elektrik direklerinde, taş ve toprak öbeklerinde, çatılarda ve çitlerde tünerken görülebilir. Haşerat ve küçük kuşlar, sürüngen ve kurbağa gibi iki yaşamlılarla beslenir.

Ses : Sesi kısa, tiz ve keskindir. Daha çok gündür saatlerinde duyulur : "kik, kik". Rahatsız olduğunda miyavlamaya benzer bir ötüşü vardır. "kiyu" veya "meyu" ötüşü hüzünlüdür : incelerek duyulan bir "gvuuu-hu" sesinin kısa tekrarından oluşur.

Tehdit : Modern yapılaşma üreme alanlarını tehdit eder. Tarım ilaçları ve kimyasallar nedeniyle besin kaynakları zarar görür.

Ülkemizde dağılım : Ülkemizin tamamında yaygın bir kuş türüdür.

BAYKUŞ TÜRÜ VE GENEL ÖZELLİKLERİ Baykuş (Gece yırtıcı kuşları)

Özellikler :

Başları büyük ve tüylüdür. Kuyrukları kısa olmakla beraber, kanatları enli ve uzundur. Bir kısmının kanat açıklığı, bir adam boyuna ulaşır. Serçe kadar küçük olanları da vardır. Gagaları kıvrık, pençeleri keskin kanca tırnaklı ve döner parmaklıdır. Kuvvetli pençeleri adeta avına kenetlenir.

Baykuşlar tam bir sessizlik içinde avlanır. Bütün vücudu yumuşak ve ince tüylerle kaplıdır. Tüyler, uçuş sırasında tabii bir susturucudur. Uçuş esnasında kanatlarının “pırpır” sesi duyulmaz. İri gözleri, başlarının yanında değil önündedir. Aşırı büyüklükteki gözleri, göz oyuğunda hareket edemez. Araba farı gibi yuvalarında sabittir. Ama baykuş boynunu 270 derecelik alan içinde rahatça çevirerek çevresini kontrol edebilir. Dişi baykuş erkeklerinden daha iri olup, 2-10 yumurta yumurtlarlar. Kuluçka süresi 30-40 gündür. Yumurtadan çıkan yavruların göz ve kulakları kapalıdır. Yavruların yuvada kalma süresi farklıdır.


Görme yetenekleri :

al purple” yani “mor ışık görüntüsüne” sebep olan kimyasal bir madde bulunur. Rod hücreleri, en küçük bir ışığı bile kimyasal bir sinyale çevirirler. Böylece insanın sadece bir ışık parıltısını fark ettiği yerde baykuş buradaki cismi bütün teferruatı ile görür. Bütün kuşlarda üst göz kapağı alttakine geldiği halde baykuşlarda olay tersinedir.
İşitme yetenekleri :

Baykuşların görme ve işitme kabiliyetleri son derece hassastır. Çok az ışıkta avlarını yakalayabildikleri gibi, zifiri karanlıkta da işitme duyularıyla yerini tespit ederek yakalarlar. Kulakları, en küçük hışırtıyı işitebilecek duyarlıktadır. Hassas kulaklarıyla, gecenin sessizliğinde uçan pervanenin kanat sesini veya bir tohumun çiğnenişini, hatta tam sessizlikte düşen iğnenin sesini bile işitebilirler.

Baykuşun geniş yüzü, nispeten sert ve kavisli tüylerle kaplıdır. Tüyler bir kepçe gibi sesleri toplar ve kulağa yansıtır. Bazı baykuş cinslerinin kulak delikleri öyle büyüktür ki, başın yan tarafını tamamen kaplar. Ayrıca baykuşların başı geniştir ve kulakları diğer kuşlara göre birbirinden daha uzaktır. Böylece ses dalgası bir kulağa çarptıktan sonra diğerine gelir. Baykuş bu son derece küçük zaman aralığı içinde sesin geldiği yönü tayin eder. Baykuşların ilginç özelliklerinden biri de kulaklarının perdeli oluşudur. İstedikleri zaman açar, istediklerinde kaparlar. Dinlenme halinde ve yavaş uçuşlarında kulak perdesini açar, hızlı uçuşlarında ise kaparlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder